26 Temmuz 2015 Pazar

Kara Kule #1: Silahşor - Stephen KingKitap Adı: Silahşor
Kitabın Orijinal Adı: The Gunslinger
Yazar Adı: Stephen King 
Seri Adı: The Dark Tower
Seri Sıralaması: 1/7 + 1 novella
Türü: Fantastik
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 239
Basım Tarihi: 1999
Puanım: 4/5Arka Kapak Yazısı: Siyahlı adam tehlikeli büyülerle dolu ölüm yolunda kaçıyor, katil kovalıyordu. Bu kovalamaca yolun sonundaki KARA KULE'de sona erecek miydi?Çılgın bir kâhin, konuşan iblisler, ölmemiş bir çocuğun ruhu KARA KULE'de kimleri bekliyordu?...

Yorumum: Stephen King çok okumadığım ama sürekli de okumak istediğim bir yazar. Ne zaman elime bir kitabı geçse sonra diye diye hep ertelemiştim. Bir gün kardeşim Kara Kule serisine başlayıp, bir de blog ikizim Kütüphanemden Kitap Manzaraları ile bol bol konuşunca ben de dayanamadım ve seriye başladım. Kıskanç mıyım hayır -_- benimkisi ufacık küçücük bir merak *_*Çünkü kardeşime sorsam kitap nasıl gidiyor diye cevabı, “Siyahlı adam aşağı, siyahlı adam yukarı. Bilmek istiyorsan kitabı okumalısın.” şeklinde oluyordu. İkizime sorsam, “Kankim doğru söylüyor, okumadan olmaz,” diyordu. Sonunda dayanamadım ve kitabı okudum.

“Siyahlı adam çölde kaçıyordu, silahşör de peşindeydi.”

Genel konu itibariyle seriye başlangıç güzel ama tempo düşüktü. Yaşayan son Silahşor olan Roland’ın  Kara Kule’yi bulması için Siyahlı Adam’a ihtiyacı vardır. Bu nedenle peşine düştüğü adamı bir an önce bulması gerekiyordu. Kitabımız Roland’ın şu an yaşadıkları ile geçmişi arasında gidip gelmektedir. Bir anda genç adamın başından geçenleri okurken bir anda günümüzü okuyabiliyorsunuz. Bu geçişleri özellikle sevim çünkü bir çok sorunun cevabını bulabiliyorsunuz. 

Özellikle hikayedeki takip kısımlarını, Roland’ın başına gelen serüveni okumak güzeldi. Bir yandan merak, bir yandan da olay örgüsü kitabın içine girmenizi sağlayan en önemli iki etken. Bir de yazar Stephen King olunca okumak kaçınılmaz oluyor :p

Kara Kule Seri Sıralaması
1.      Silahşor (The Gunslinger)
2.      Üç’ün Çekilişi (The Drawing of the Three)
3.      Çorak Topraklar (The Waste Lands)
4.      Büyücü ve Cam Küre (Wizard and Glass)
4,5. Anahtar Deliğinden Esen Rüzgâr (The Wind Through the Keyhole)
5.      Calla’nın Kurtları (Wolves of the Calla)
6.      6. Susannah’ın Şarkısı (Song of Susannah)
7.      Kule (The Dark Tower)

Düşük tempo ile başlayan kitap sonradan bayağı bir açıldı. Özellikle de son altmış sayfa su gibi aktı. Seriye devam edeceğim çünkü merak edilmeyecek gibi değil.

Not 1: Blogumda yorumladığım tüm kitapların listesine buradan ulaşabilirsiniz.
Not 2: Bu yazıyı “kitaptutkum.blogspot.com” dışında herhangi bir blog/forum/internet sitesinde okuyorsanız, şahsımın bilgisi dışında ÇALINMIŞ DEMEKTİR!!

Herkese bol kitaplı günler!!

4 yorum:

 1. Kahkahalarla okudum :D Kıskanç ikizim :*

  YanıtlayınSil
 2. Hayatımda okuduğum en güzel seri.Mükemmeldi bu seri.Fantastik dünya serilerinin en iyisi:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İlk kitapta beni esir aldı. Devamını okuyacağım :)

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...