29 Nisan 2014 Salı

Son Kamelya - Sarah JioKitap Adı: Son Kamelya
Kitabın Orijinal Adı: The Last Camellia
Yazar Adı: Sarah Jio
Türü: Aile, Dram
Yayınevi: Epsilon Yayınları
Sayfa Sayısı: 352
Çıkış Tarihi: 2014
Puanım: 5/5Arka Kapak Yazısı: Önce küçük bir tohum düşer kalbin odasına, sonra aşkla yeşerir. Kulak verin, umudun sesini duyabiliyor musunuz?

1940'lı yılların Amerikası'nda bir fırıncının kızı olan Flora Lewis, un kokulu hayatının bir gün çok farklı yöne sürükleneceğini bilmiyordur. Genç kız bir yandan yaşlı anne babasına yardım ederken, öte yandan botanik bahçesinde bitkilerin ve çiçeklerin gizemli dünyasıyla uğraşmaktadır. Ta ki kendini uluslararası çiçek hırsızlığı zincirinin tam ortasında bulana kadar… Yapacağı iş çok basittir; İngiltere kırsalındaki Livingston Köşkü'ne gidip Middlebury Pembesi olarak bilinen ender bir kamelya türünü bulup haber vermek. Köşke dört öksüz çocuğa dadı olarak sızan Flora, içinde imkânsız bir aşkın tohumlarını büyütürken, ne tür bir belaya bulaştığını acı bir şekilde öğrenecektir. Tam elli sene sonra bahçe tasarımıyla uğraşan Addison Sinclair, eşiyle birlikte Livingston Köşkü'ne gelir. Geçmişindeki hayaletten kurtulmaya çalışan Addison, aslında burada çok daha sancılı bir gizemin içine düşer. Bunu çözmeye çalıştıkça dillere destan kamelya bahçesinin kanla sulandığı gerçeğine de adım adım yaklaşacaktır…
Mart Menekşeleri ve hâlâ çoksatanlar listesinde yer alan Böğürtlen Kışı yazarı Sarah Jio'dan muhteşem bir kitap daha. Son Kamelya, kalbimizdeki geçmişin zehrini umut kırıntısına tutunan küçük bir tohumla yok edebileceğimizi gösteren bir başyapıt. 

"Günümüze kadar taşınan geçmişin gizemi ile olayları yatıştıran affetmenin gücü tek kelimeyle muazzam."
-Booklist-

Yorumum: Aile, dram türündeki kitapları sevmeyen ben bu türde romanlar yazan Sarah Jio’nun kitaplarını çok severek okuyorum. Yazarın tarzını, anlatım ve kitap kurgularını beğeniyorum. Sarah’ın, özellikle de geçmiş ile günümüz geçişlerini çok iyi yatığını düşünmekteyim.
Kitabımız 1940’lı yıllar ile günümüzde geçmektedir. Livingston Köşkü, Rex’in anne ve babası tarafından satın alınmıştır. Yazar olan Rex, hem dinlenmek hem de kitabını yazmak için eşi Addison ile beraber köşke gelmiştir.


Köşk sırlar ve gizemler ile doludur. Özellikle kahya çok dikkat çekmektedir. Addison ve Rex bir yandan köşkün sırlarını çözmeye çalışırken, bir yandan da Addison’un geçmişi ile uğraşmaktadırlar.

1940’lı yılları Livingston Köşkü’ndeki çocukların dadısı Flora Lewis tarafından anlatılmaktadır. Günümüzü ise Addison anlatmaktadır.  Flora’nın amacı dadılıktan ziyade Middlebury Pembesi olarak bilinen ender bir kamelya türünü bulup haber vermektir. Genç kız ailesi için kamelyayı bulmak zorundaydı.

“Aileni önemsiyorsun, değil mi? Ve onların kimseye borcu olmadan, rahat bir şekilde yaşadıklarını görmek isterdin, yanılıyor muyum?”
“Evet.”
“O zaman bu kamelyayı bul.”

Addison da bu kamelya türünün varlığını bir şekilde anlamış ve peşine düşmüştür. Ancak karşısına aile ile ilgili bilinmeyen sırlar çıkmıştır. 

Geçmiş ve günümüzü birbirine bağlayan bir kamelya türü ve kamelyaya bağlı insanların sırları… Sarah Jio okuyucularını Son Kamelya ile kalbinden vuracak!!

Herkese bol kitaplı günler!!


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...