17 Kasım 2013 Pazar

OKK 20. Blog Tur: Charlotte Bronte'nin Gizli Günlüğü - Syrie James, Yorum
Kitap Adı: Charlotte Bronte’nin Gizli Günlükleri
Kitabın Orijinal Adı: The Secret Diaries of Charlotte Bronte
Yazar Adı: Syrie James
Türü: Biyografi, Aile
Yayınevi: Everest Yayınları
Sayfa Sayısı: 488
Çıkış Tarihi: 2013
Puanım: 5/5
Arka Kapak Yazısı: Charlotte, Emily, Anne ve Branwell... Bronte kardeşler rüzgârın korkutucu bir uğultu ile estiği, soğuğun ve hastalığın kol gezdiği uzak bir köyde, birbirlerine hikâyeler anlatarak, her hikâyede yaşadıkları ıssızlıktan bir adım uzaklaşarak hayata tutunurlar. Yıllar sonra, edebiyata olan tutkuları artarak devam eden kardeşlerden Charlotte, dünya edebiyatına gelmiş geçmiş en güçlü kadın karakterlerden birini; Jane Eyrei, armağan edecektir:

Sade ve dış dünyaya kapalı bir hayat yaşamış olsa da Charlotte Bronte, gizli kalmış olan tutkulu yanını yazını aracılığıyla yansıtır. Bir yanı ise yazdığı gibi bir aşk yaşamayı hayal etmektedir. Nihayet bir gün ateşli bir talipten gelen bir evlilik teklifi, evin sakin ve sessiz havasını karıştırır. Bunun üzerine Charlotte günlüğüne döner ve kendiyle bir hesaplaşmaya girişir. Romanlarının arka planını oluşturan gizli aşkları, her biri yetenekli bir sanatçı olan kardeşler arasında yaşananlar, hayaller ve hayal kırıklıkları böylece kâğıda dökülür.

Jane Austenın Kayıp Anilannın yazarı Syrie James, bu kez Charlotte Brontenin Gizli Günîükteriyle titiz bir araştırma sonucu elde edilmiş tarihi gerçekleri kurguyla ustaca birleştiren, son sayfaya dek merak uyandırıcı olmayı başaran bir romana imza atıyor.

"Aşkın kazları hakkında yazmışımdır. Uzun zamandır, kalbimin kimseye göstermediğim bir köşesinde, bir erkekle yakın bir ilişkinin hayalini kurmuşumdur, her Janein kendi Rochesterını hak ettiğine inanırım; hak etmez mi?"

Yorumum: İngiliz edebiyatının en önemli isimlerinden biri Charlotte Bronte. Döneminde ilgi görmemiş, hatta denemelerini gönderdiği yazarlar tarafından olumsuz cevaplar alan bir yazar. Aynı zamanda da yılmadan yazarlığa devam ederek bugün klasikleşen Jane Eyre’yi yazan kişi. Currer Bell takma ismini kullanarak şiirlerini yayınlayan Charlotte nasıl olmuşta bu kadar ünlü bir yazar olmuş?


Kitabın asıl öyküsü, Charlotte Bronte’nin özel günlüklerinin bir çiftlik evinin mahzeninde bulunması ile başlamaktadır. Günlüklerin yazara ait olduğunun kesin olarak kanıtlanmasından sonra Syrie James’in yazımı ile romanlaştırılmıştır.Syrie James, önsözde kitabı nasıl yazdığı hakkında şöyle demiştir:

“Okumak üzere olduğunuz hikaye gerçektir. Charlotte’un hayat öyküsü o kadar ilginçtir ki, hikayeyi, sadece dramatik çelişkiyi güçlendirmek veya tarihteki boşlukları doldurmak için gerekli gördüğüm yerlerde varsayımlarda bulunarak ve netleştirme amaçlı bazı yorumlar ve dipnotlar ekleyerek, neredeyse tamamen gerçeğe dayandırarak örebildim.”

Charlotte’un gizli sırlarını öğrenmek istiyorsanız kitabı okumalısınız. Ama ufak bir dipnot, kitabımız klasik günlük yazıları şeklinde değil de roman biçimindedir.

Herkese bol kitaplı günler!!!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...