28 Kasım 2012 Çarşamba

Writers Serisi: Gizemli Oyun-Rachel Gibson


Kitap Adı: Gizemli Oyun
Kitabın Orijinal Adı: Sex, Lies and Online Dating
Yazar Adı: Rachel Gibson
Seri Adı: Writers Serisi
Seri Sıralaması: 1/4
Türü: Günümüz Aşk/Polisiye
Yayınevi: Martı Yayınları
Sayfa Sayısı: 303
Çıkış Tarihi: Ocak/2012
Puanım: 8/10


 Kapak Yazısı: Yalanlar üzerine kurulu bir dünyada aşk ne kadar tutkulu yaşanır?

Esrarengiz romanlar yazan Lucy, yeni kitabında internet üzerinden tanıştığı kurbanlarını boğarak öldüren bir kadın seri katilin maceralarını yazmaya karar verir. Lucy, kahramanının neler hissettiğini anlamak için her türlü oyunu oynamaya hazırdır. Kendini seri katilin yerine koyar ve internette tanışıp buluştuğu her adama yeni bir kurban gözüyle bakar…

Lucy kitabı için araştırma yaparken, gerçek hayatta da tıpkı yazdığı hikâyeye benzer cinayetler işlenmektedir. Polis memuru Quinn de Lucy gibi katili internetten bulabileceğini düşünmektedir. Lucy ile Quinn yalanların yön verdiği bir buluşmada bir araya gelir ve kendilerini tahmin edemeyecekleri kadar tutkulu bir ilişkinin içinde bulurlar.

Quinn'e göre katil Lucy'dir; Lucy'ye göreyse Quinn seri katilin kurbanlarından biri olabilecek kadar sıradan bir tesisatçı.

Yalanlarla başlayıp tutkuyla şekillenen bu tehlikeli ve gizemli oyun acaba nasıl sona erecektir?

"Komedi, seks ve vahşi romantizm… İşte Rachel Gibson!"
New York Times

"Elinizden bırakamayacağınız kışkırtıcı bir aşk hikâyesi."
Romantic Times

"Baştan çıkarıcı bir tempo ve asla vazgeçemeyeceğiniz bir roman."
Publishers Weekly

"Eğlenceli ve seksi."
Entertainment Weekly

"Canlı, ateşli ve kurnazlıkla dolu bir kitap. Gibson bu romanında sizi kendisine hayran bırakıyor."
Library Journal

"Sıcak, zekice kurgulanmış ve akıllıca yaratılmış karakterler."
Julia Quinn

"Gizemli oyun, kendinize alabileceğiniz mükemmel bir hediye."
Booklist

Yorumum: Writers serisi 4 yazar bayanın hikayesinin anlatıldığı bir seridir. Her kitapta bir yazarın hikayesi anlatılırken, diğer arkadaşlarının hayatlarında neler olup bittiğini de okumaktayız. Serideki bayan karakterler hakkında bilgi verecek olursak; Lucy polisiye-gerilim tarzında, Clare tarihi aşk romanları, Maddie gerçek suçluların olduğu romanlar ve Adele fantastik romanlar yazmaktadır. Bu dört bayan yazarımız birbiriyle çok yakın arkadaşlardır ve hepsinin aşk hayatı yazarlık hayatları gibi doğru düzgün gitmemektedir. Seride hepsinin aşk hayatlarını ve yazarlık serüvenlerini sırayla okuyacağız.Writers Seri Sıralaması:
1.      Gizemli Oyun: Lucy ve Quinn
2.      İçinde Aşk Var: Clare ve Sebastian
3.      Sırlar Aşka Engel mi?: Maddie ve Mick
4.      Lanetli Talih: Adele ve Zack

Ben bu seriye maalesef seri olduğunu bilmeden dördüncü kitap ile başladım ve yazarla tanışmamda böyle oldu. Seri olduğunu öğrenince, yazarın tarzını ve hikayeyi beğendiğim için diğer kitapları da okumaya karar verdim. 

Hikayemize gelirsek; Lucy gerilim romanları yazan bir yazar. Son kitabındaki karakterleri için hemen hemen her gün internette tanıştığı adamlarla buluşuyor. Eve geldiğinde ise bir katil olsam buluştuğum adamları nasıl öldürürüm fikrinden yola çıkarak romanını yazıyor. Ancak, tam romanında anlattığı gibi üç ölüm meydana gelince polisler Lucy’den şüphelenmeye başlıyor. Bu aşamada devreye erkek karakterimiz polis Quinn giriyor. Lucy’e kendini bir tesisatçı olarak tanıtarak, kadına hem yakın olmayı hem de onu yakalamayı amaçlıyor. Romanı okurken aklımda katil olabilecek iki kişi belirledim ve bunda yanılmadım. İçlerinden biri katil çıktı. 

Quinn ve bir başka polisin Lucy hakkındaki konuşması:
Polis, “Ona aranızda bir şey olmuş gibi bakıyorsun.”
Quinn, “Hiç de öyle bakmıyorum.”
“Hayır, bakıyorsun. Öyle ki sanki sen açın tekisin ve atıştırmalık bir şeyler arıyorsun. Ne yazık. O sana evdeki şişman kedisini ezecekmişsin gibi bakıyor.”

Genel olarak bakıldığında hem polisiye hem aşk hem de eğlence dolu bir kitaptı. Ben seriyi sevdim. Kitabın kapağı ve özellikle bölüm başlarında kullanılan kalp ve ruj detayını beğendim.
Çevirisi de çok güzeldi. Kitap akıcı bir şekilde okunuyordu. Seriyi herkese tavsiye ederim.
Keyifli okumalar!

2 yorum:

 1. Selamlar, blogunu çok beğendim ve takip etmek istedim ama izleyiciler butonunu göremedim :)bu arada bana da beklerim :)
  http://dikkatspoilericerir.blogspot.com/

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Selamlar,

   Teşekkür ederim. bu konuda yeni olduğum için her gün bir şey öğreniyorum ve ekledim :)

   Bloguna biraz baktım, hoşuma gitti. Ayrıntılı olarak inceleyeceğim ve takip edeceğim :)

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...