23 Şubat 2015 Pazartesi

Deniz Feneri Koyu - Kimberley FreemanKitap Adı: Deniz Feneri Koyu
Kitabın Orijinal Adı: Lighthouse Bay
Yazar Adı: Kimberley Freeman 
Türü: Tarihi Kurgu, Aile-Dram
Yayınevi: Arkadya Yayınları
Sayfa Sayısı: 488
Basım Tarihi: 2015
Puanım: 4/5

  
Arka Kapak Yazısı: "Belki de kırılmıştır kalbim. Bildiğimiz anlamda kırık bir kalp değil, sadece ortadan ikiye çatlamış bir kalp de değil. Şömine rafından alınıp, sert bir el tarafından sökülerek parçalarına ayrılan, sonra da paramparça bir halde yere bırakılan bir saat gibi. Bir daha çalışamayacak kadar parçalanmış bir saat…"

Ünlü bir kuyumcu ailesinin gelini olan Isabella Winterbourne, kalbi acıdan kavrulsa da, 1901 yılında eşiyle birlikte o çok kıymetli hediyeyi Avustralya parlamentosuna teslim etmek üzere bir gemi yolculuğuna çıkmak zorundadır. Ancak gemi Queensland sahilinde batar ve bu kazadan sağ kurtulan tek kişi Isabella'dır. Ve ne talihtir ki eşinin gözü gibi sakındığı hediye de kıyıya vurmuştur. Isabella bir karar vermek zorundadır. Ya kocasının zengin ve baskıcı ailesine geri dönecektir ya da elindeki bu hediyeyle yıllardır özlemini çektiği saklı rüyasını gerçekleştirecektir. İşte o an uçsuz bucaksız karanlık sahilde bir ışık dikkatini çeker. Ve Isabella deniz fenerinin sığınağına bırakır kendini…

Bir asır sonra Libby Slater, hiç karşılık beklemeden sevdiği adamı kaybedince, artık ona anlamsız gelen Paris şehrini ardında bırakmaya karar verir. Yaşamını çocukluğunun geçtiği Deniz Feneri Koyu'nda devam ettirecektir. Ancak yirmi senedir hiç görüşmediği kız kardeşinin düşüncesi onu endişelendirse de geçmişte yapılan hataların telafisi yoktur. Dahası fener evinde kalmaya başladığı günler ona bu koyun her zaman sürprizlerle dolu olduğunu gösterecektir…

Kır Çiçeği Tepesi ile gönülleri fetheden Kimberley Freeman, farklı yüzyıllarda yaşamış iki kadının geçmişi geride bırakıp geleceklerine yön verişlerini ustalıkla anlatıyor. Ve bu kadınların aradıkları cevaplar ise Deniz Feneri Koyu'nda saklı.

"Freeman, bir asır arayla yaşayan ama geçmişin zorluklarıyla bir şekilde başa çıkan ve aynı deniz fenerinin huzuruna sığınan iki kadının hikâyesini ustalıkla kaleme alıyor."
-Publishers Weekly-

Yorumum: Geçmiş ve günümüzü birbirine bağlayan, insanı duygulandıran bir kitap Deniz Feneri Koyu. 

Günümüzde, Libby 28 yaşındayken zengin bir adamla aşk yaşamaya başlar. Bu ilişki tam tamına 12 yıl sürer. Ancak adamın ölmesi sonucu ilişkileri biter ve Libby kaçarak kurtulduğuna inandığı, doğup büyüdüğü adaya geri döner. Zaten Mark da ne zamandır Libby ile buraya gelmek istemektedir. Ancak genç kadın hep zamanımız var diyerek ertelemiştir. Şimdi Mark yokken yapması gereken tek şey kendini toparlamak adına, geçmişe sünger çekerek adaya dönmektir. Bu Libby ve senelerdir görüşmediği kız kardeşi açısından zorlu bir sürecin başlamasına neden olacaktır.

“Sevdiğiniz birini kaybetmek korkunç bir şey, fakat güneş yeniden doğacaktır.”
“Doğmayacak.”
“Böyle bir keder insanı sadece yaralayıp, sonra da yavaş yavaş unutulup gitmez. Harap ede. Eskiye dönmenin tek yoluysa, taşları tek tek yerine koyarak yeniden inşa etmektir. Bazen insanın bunu yapacak takati ya da isteği yoktur ve kalıntıların ortasında öylece oturup bir şeylerin değişmesini bekler. Oysa tekrar ayağa kalkıp taşları toplamaya başlamadığımız sürece hiç birşey değişmez.


Geçmişte ise, Isabella Winterbourne on beş günlük çocuğunu kaybetmiş bir annedir. Sosyetede gelin olması acısını yaşamasına engel olmaktadır. Herkes onun Winterbourne ailesine layık olmadığını düşünmekte ve bunu yüzüne karşı göstermektedir. Kocasıyla hediye amaçlı bir yolculuğa çıkarlar. Ne yazık ki gemi batar ve sadece Isabella kurtulur.
 
“Meggy onunla bir kez olsun Daniel için ağlamamıştı. Kaldı ki bir insanın çocuğunu kaybetmesi , eşini kaybetmesinden daha kötüydü. Çocuk sahibi olmayan Meggy sadece, “Bir çocuğun daha olur, o zaman bu keder büyük bir mutluluğa dönüşür,” demekle yetinmişti. Sanki çocuklar bir çay takımıydı  ve biri kırıldığında yenisini alarak kolayca yerini doldurabiliyordunuz.”

İşte bu noktadan itibaren geçmiş ve günümüz birbirine bağlanmaktadır. Çünkü hediye tarihe Winterbourne’nin kayıp hazinesi olarak geçmiştir. Libby’nin ölen erkek arkadaşı Mark Winter bourne’dir ve gemi de Libby’nin doğduğu adada batmıştır.

Kesişen geçmiş ve hayatlar…

İki kadın okuyucuya bambaşka bir serüven sunmaktadır. Biraz macera, biraz aile-dram seviyorsanız Arkadya Yayınları’ndan çıkan Deniz Feneri Koyu sizlik bir hikaye!!

Not 1: Blogumda yorumladığım tüm kitapların listesine buradan ulaşabilirsiniz.
Not 2: Bu yazıyı “kitaptutkum.blogspot.com” dışında herhangi bir blog/forum/internet sitesinde okuyorsanız, şahsımın bilgisi dışında ÇALINMIŞ DEMEKTİR!!

Herkese bol kitaplı günler!!

4 yorum:

 1. Her kitap, yeni bir dünya...
  Merhaba, blogunuzu etkinlik kapsamında gördüm. GFC den takibe aldım, sizi de beklerim.
  www.nowacraft.blogspot.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, teşekkür ederim. Ben de takibe aldım sizi.

   Sil
 2. Merhaba, somurtkanşirine de gördüm sizi, bende bloguma beklerim. Ayrıca Blog keşif ve tanıtım etkinliğime de katılamanızı dilerim..Sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba :)

   Güzel bir etkinlik olmuş, katıldım bile. Teşekkür ederim :)

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...