6 Şubat 2015 Cuma

Ingrid Bergman’ı Baştan Çıkarmak - Chris GreenhalghKitap Adı: Ingrid Bergman’ı Baştan Çıkarmak
Kitabın Orijinal Adı: Seducing Ingrid Bergman: A Novel
Yazar Adı: Chris Greenhalgh
Türü: Tarihi Kurgu
Yayınevi: Doğan Kitap
Sayfa Sayısı: 304
Basım Tarihi: 2015
Puanım: 3,5/5Arka Kapak Yazısı: İhanet, mutlu sonla bitmez.

Haziran 1945. Savaş bitti.
Aşk başlıyor…
İşgalden kurtulmuş Paris’te, savaş yorgunu fotoğrafçı Robert Capa… Yıllarca dehşet ve şiddetin fotoğrafını çekmiş.  Amerikan askerlerini eğlendirmek için Paris’e gelen aktris Ingrid Bergman, onu büyüleyecek. Ingrid, tutkudan yoksun evliliğinden, her hareketini kontrol eden film stüdyosundan bunalmış, özgürleşmek istiyor. Capa onu baştan çıkaracak.

Karşı konulmaz bir çekim. Pahalı kafelerde akşam yemekleri. Sen Nehri boyunca yürüyüşler. Gece kulüplerinde çıplak ayakla danslar. Otel odalarında gizli randevular…

Paris ve Hollywood’un 1940’lardaki romantik şaşaasıyla dolu bu roman, meşhur Kazablanka filminin yıldızı Ingrid Bergman’la, ünlü fotoğrafçı Robert Capa’nın yürek burkan aşk hikâyesini anlatıyor.

Yorumum: Ingrid Bergman’ın hayatının bir bölümünü konu alan kitabımız aktrisin ödül kazanması ile başlamaktadır. Sonrasında ise kocasının ona karşı soğuk tutumunu, onun Robert Capa ile nasıl tanıştığını ve ilişkilerinin ne gibi aşamalardan geçtiği okuyoruz. 


Bergman aslında içinde bulunduğu topluluktan epey bir sıkılmıştır. Özellikle bazı zamanlarda insanların üstüne gelmesi, kurallara uyması açısından zorlanması kendi kendine, “Ünlü olmalı mıydım?” diye sormasına neden olmaktadır. 

“Çok dondurma yeme,” diyor Petter.
“Ne yapacaksın? Harçlığımı mı keseceksin?”
“İçkiyle sigarayı çok içme. Cildini bozar.”
 
Ödül aldıktan sonra daha da ünlenen Bergman, artık ne bulursa üstüne dışarı çıkamamakta, giyeceği her şeyi düşünmek zorundadır. Ama tüm bunlar belli bir yerden sonra genç kadına ağır gelir ve kocasından da beklediği ilgi, alaka ve övgüyü göremeyince kendini Robert Capa ile bir ilişkinin içinde bulur.

Her zaman denir ya gerçek göründüğü gibi değildir, ünlülerin yaşamları aslında çok farklıdır diye işte Ingrid Bergman’ın yaşamı da bu denildiği gibi.

Küçük bir dipnot: -yor dili ile yazılan kitapları maalesef ki hiç sevmiyorum. Okurken yoruluyorum resmen. Bu kitapta yor dilliydi. 

Not 1: Blogumda yorumladığım tüm kitapların listesine buradan ulaşabilirsiniz.
Not 2: Bu yazıyı “kitaptutkum.blogspot.com” dışında herhangi bir blog/forum/internet sitesinde okuyorsanız, şahsımın bilgisi dışında ÇALINMIŞ DEMEKTİR!!

Herkese bol kitaplı günler!!

3 yorum:

 1. Hi!This is very interesting.Paris is beautifull.I love Paris. :)

  YanıtlaSil
 2. Merak ettiğim bir kitaptı, yazından sonra okumam lazım diye düşündüm.
  Yürek burkan hikayeleri severim:) Elinize sağlık Sayın ve Çok Sevgili Kitap Tutkusu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Nevalcim :) Senin sevebileceğin tarzda bir kitap *_*

   Sonsuz Sevgilerimle :*

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...