26 Ocak 2017 Perşembe

Mary Russell and Sherlock Holmes #1: Arıcının Çırağı - Laurie R. King

Kitap Adı: Arıcının Çırağı
Kitabın Orijinal Adı: The Beekeeper's Apprentice
Yazar Adı: Laurie R. King
Seri Adı: Mary Russell and Sherlock Holmes
Seri Sıralaması: 1/14 + 4 novella
Türü: Polisiye
Yayınevi: Portakal Kitap
Sayfa Sayısı: 368
Basım Tarihi: 2016
Puanım: 4/5


Arka Kapak Yazısı: "Arıcının Çırağı; halihazırda Sherlock Holmes hayranı olanları yeterince memnun edeceği gibi, şüphesiz kendine yeni okurlar da kazandıracak."
School Library Jornal

"Orjinal ve eğlenceli muazzam bir üslup - başından sonuna kadar sizi içine çekiyor!"
Booklist

Tanıdığımız Sherlock Holmes; dahiyane fikirleri, zekası ve pek çok olayın perde arkasındaki gizemi çözmekte üstüne olmayan şahsiyetiyle bir ekol... Bir gün emekli olup da bir kasabada arıcılıkla uğraşacağını duysanız inanır mıydınız? Evet, doğru duydunuz!

Yıl 1915... Sussex'te bir çiftlik evinde arılarıyla karşımıza çıkıyor dahi dedektif Sherlock Holmes. Ta ki yakın zamanlarda öksüz kalmış, en az kendisi kadar zeki ve bir o kadar kendini beğenmiş küçük Mary Russell hayatına girip onu etkileyene kadar...
Ondaki ışığı gören Sherlock, bildiği her şeyi öğretiyor Mary Russell'a; bir ipucunun peşine düşüp büyük resmi görmeyi, bulguları birleştirip bir şüphelinin peşinde iz sürmeyi, kılık değiştirip kendini gizlemeyi ve uzun zamandır unuttuğu içindeki o yılların kıpırtısını... Bir usta-çırak ilişkisi olarak başlayan bu ilişki, kısa sürede muhteşem bir ikilinin soluksuz maceralarına dönüşüyor.

Evet, Sherlock'un yeni sağ kolunu takdim etmekten onur duyarız; Mary Russell.

The New York Times Bestseller yazarı Laurie R. King, "20. Yüzyılın En İyi Polisiye Romanı" ödülünü kazanan Arıcının Çırağı ile sizi tamamıyla yeni maceraların peşinde iz sürmeye davet ediyor!

Takipte kalın! Bu ikilinin ismini yeni kitaplarla daha çok duyacaksınız!

Yorumum: Sherlock Holmes, polisiye severlerin sevdiği karakterlerin başında gelir. Sir Arthur Conan Doyle'un yazdığı kitapların dışında, değişik yazarların kurguladığı Sherlock Holmes kitapları vardır. Arıcının Çırağı'da bu kitaplardan biri.


Ünlü dedektifimiz Sherlock Holmes, emekli olmuş inzivaya çekilmiştir. Ancak yolu genç bir kız olan Mary Russell ile karşılaşınca ufak tefek işlerle dedektiflik hayatına geri döner. Genç kızı dedektiflik yolunda eğitmeye başlar ve zamanla olayları beraber ele alırlar.

Bizi birbirimizden on beş kilometre arayla kaderin hangi cilvesinin bir araya getirdiğini bilmiyordum. Ama hiç bir yerde Holmes kadar zeki birine asla rastlamadığıma emindim.


Şimdiye kadar Sherlock hiç okumamıştım. Yazarın yazımıyla ise çok sevdim. Bundan sonra Sir Arthur Conan Doyle'un yazdıklarını da okuyacağım. Kitabın başlarında uzun anlatımlar olduğu için bazı yerlerde sıkıldım. Ne zaman bir olayı ele aldılar, o zaman kitap daha akıcı olmaya başladı. O andan itibaren okumak çok daha kolay oldu.

Mary Russell and Sherlock Holmes
0,5. Mary Russell's War: A Journal of the Great War
1.      Arıcının Çırağı (The Beekeeper's Apprentice)
2.      A Monstrous Regiment of Women
3.      A Letter of Mary
4.      The Moor
5.      O Jerusalem
6.      Justice Hall
7.      The Game
8.      Locked Rooms
9.      The Language of Bees
10. The God of the Hive
10,5. Beekeeping for Beginners
11. Pirate King
12. Garment of Shadows
12,5. Mrs Hudson's Case
13. Dreaming Spies
13,5. The Marriage of Mary Russell
14. The Murder of Mary Russell


Yazarımız 14 kitap ve 4 novella ile Mary ve Holmes maceralarına uzun bir yer vermiş. Yayınevi kitapları çıkarttıkça, okumaya devam edeceğim. 

Not 1: Blogumda yorumladığım tüm kitapların listesine buradan ulaşabilirsiniz.
Not 2: Bu yazıyı “kitaptutkum.blogspot.com” dışında herhangi bir blog/forum/internet sitesinde okuyorsanız, şahsımın bilgisi dışında ÇALINMIŞ DEMEKTİR!!

Herkese bol kitaplı günler!!


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...