30 Kasım 2015 Pazartesi

Sana Söyleyemediğim Her Şey - Celeste Ng



Kitap Adı: Sana Söyleyemediğim Her Şey
Kitabın Orijinal Adı: Everything I Never Told You
Yazar Adı: Celeste Ng
Türü: Kurgu, Gizem
Yayınevi: Martı Yayınları
Sayfa Sayısı: 336
Basım Tarihi: 2015
Puanım: 4,5/5


Arka Kapak Yazısı: Lydia öldü. Ama henüz kimse bilmiyor... Böyle başlıyor bu hikâye. Lydia'nın kahvaltıya inmediği o mayıs sabahında. Lee ailesi; pişmanlıkları ve kırgınlıkları, ihanetleri ve güvensizlikleri, söyledikleri ve söylemedikleriyle mutfak masasında beklerken. Sonrası, adına mutluluk dediğimiz denge oyunu ve bizi bir arada tutan sırlar üzerine başka bir hikâye...

Yayınlandığı günden bu yana, okurların ve eleştirmenlerin övgüyle karşıladığı Sana Söyleyemediğim Her Şey, her sayfası küçük sürprizlerle dolu, etkileyici, özel bir roman.

Hayranlık uyandıran bu kitapla ilgili tek endişem, bundan sonra okurun beklentisinin çok daha fazla yükselmesi. Derin, dokunaklı ve hassas bir metin.
-Chris Schluep-

Başarılı bir ilk roman, aynı zamanda yürek burkan bir hikâye... Celeste Ng, hünerli bir şekilde ipleri elinde tutmayı başarıyor. Çokkuşaklı bu roman, bir ailenin bütün sırlarına ışık tutan son derece ilgi çekici ve ustaca bir eser.
-Los Angeles Times-

Sürükleyici bir gizem ve farklı ırklardan gelen bir aile üzerine etkileyici bir inceleme. Tartışma yaratacak bir ilk roman. -Entertainment Weekly-

Zekice yazılmış, duygusal bir ilk roman. Ng, asimilasyon temasını duygusallıkla ve gitgide artan bir gerilimle, birbirinin içine geçmiş bir masal gibi işlemeyi başarmış.
-O Magazine

Eğer bu romanı okumadıysanız, şimdiye dek iyi bir Amerikan kurgusuyla karşılaşmadınız demektir.
-The New York Times Book Review-


Yorumum: Amazon’da yılın en iyi kitabı seçilen ve Martı Yayınları’ndan çıkan Sana Söyleyemediğim her şey düşündüğümden de güzel bir kitaptı. Şöyle bir başlayayım, arada diğer kitaplarla beraber okurum diyordum ki kitabı elimden bırakamadım. Okudum da okudum… 


Lydia öldü. Ama nasıl? Kaçtı mı, kaçırıldı mı? İntihar mı, cinayet mi? Kimse Lydia’ya ne olduğunu bilmiyor. Ailesi onu aramakta. Ancak kimsenin aklına gelmeyen bir şey var. Kızlarının onlara anlattığı her şeyin doğru olup olmadığı. 

Nihayet önemli bir şey, mutlaka yazması gereken bir şey yaşanmıştı. Fakat olanları nasıl açıklayacağını bilmiyordu. Bir günde her şeyin nasıl değişebileceğini… Delicesine sevdiği bir insanın bir an var olup, bir an nasıl yok olduğu…

Lydia kendisine bir dünya kuruyor. Ailesinin istediği, kızlarına layık gördükleri bir dünya. Ama ne zaman ki genç kız ortadan kayboluyor işte o zaman tek tek üstü kapatılan sıralar ortaya çıkıyor. 

Ödüllerin hepsini hak eden bir kitap ve beni derinden etkiledi. Tavsiyemdir. 

Not 1: Blogumda yorumladığım tüm kitapların listesine buradan ulaşabilirsiniz.
Not 2: Bu yazıyı “kitaptutkum.blogspot.com” dışında herhangi bir blog/forum/internet sitesinde okuyorsanız, şahsımın bilgisi dışında ÇALINMIŞ DEMEKTİR!!

Herkese bol kitaplı günler!!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...