13 Kasım 2014 Perşembe

Miras Üçlemesi #1: Yüz Bin Krallık - N. K. JemisinKitap Adı: Yüz Bin Krallık
Kitabın Orijinal Adı: The Hundred Thousand Kingdoms
Yazar Adı: N. K. Jemisin
Seri Adı: Miras Üçlemesi
Seri Sıralaması: 1/3
Türü: Fantastik, Epik
Yayınevi: Dex
Sayfa Sayısı: 384
Basım Tarihi: 2012
Puanım: 2,5/5Arka Kapak Yazısı: Ya iki ruhun olduğunu keşfetseydin?

Tanrılar ve faniler, güç ve aşk, ölüm ve intikam.

O, hak ettiği mirası ve intikamını alabilecek mi?

Yeine, Kuzey Tepeleri'ndeki vahşi Darr halkının reisi. Annesi hanedanın merkezi Gökşehir'e çağırıldıktan kısa süre sonra gizemli bir şekilde öldü. Yeine'in matemi sürerken tüm evreni yöneten büyükbabası Kral Dekarta Yeine'i varisi ilan etti. Ama Yüz Bin Krallık'ın hükümdarı olabilmek hiç de kolay değil. Yeine kendini çok güçlü rakiplerle, Tanrılar ve yaratıklarla dolu zorlu bir mücadelenin içinde buldu.

Yeine'in tek istediği annesini kimin öldürdüğünü bulmak ve intikamını almak. Bunun için de Göksel Üçlü'nün neden savaştığını çözmesi gerekiyor. Karanlık Tanrı Nahadoth, Aydınlık Tanrı Itempas ve Alacakaranlık Tanrısı Enefa ona bu mücadelede hem yardımcı hem de düşman olacak, Yeine Tanrılara bile güvenmemeyi öğrenecek. Aşk, Yeine'i hiç beklemediği bir anda kıskıvrak yakalayacak ve kabullenmesi zor gerçeklerle yüz yüze getirecek.

Fantastik edebiyata yepyeni bir soluk getiren Yüz Bin Krallık; N.K. Jemisin'e, 2011 Locus ve 2010 Romantic Times ödüllerini; Hugo ve Nebula adaylıklarını kazandırmış şaşırtıcı bir ilk roman ve Miras Üçlemesi'nin ilk kitabı.

"Eğer cinayet, ihanet ve sırlarla dolu, çözülmesi zor hikâyeleri seviyorsanız, bu romanı kaçırmayın."
Brent Weeks,
New York Times

"Sizi hayrete düşürecek eğlenceli, ürkütücü, sürükleyici olaylar ve sürpriz sonlar..."
Publishers Weekly

"Bazı kitaplar iyidir, bazıları muhteşem, çok küçük bir kısmıysa gerçekten önemlidir, Yüz Bin Krallık işte bu son gruba dahil."
Bookpage

Yorumum: Yüz Bin Krallık, büyük umutlarla okumaya başladığım ama ne yazık ki beni tamamen hayal kırıklığına uğratan bir kitap. Yazarın yarattığı dünyayı sevdim ama anlatımı ve işleyişi yeterli bulmadım. Kızımız Yeine'in tek istediği annesini kimin öldürdüğünü bulmak ve intikamını almak. Ama ne yazık ki bu arada birine aşık olmuştur! Şimdi okurken aşk bu kitabın neresinde diye çok düşündüm ve bulamadım. Yazar bir “aşk” olayı yazmak istemiş ama bu kız ne zaman aşık oldu, nasıl bu kadar ilerledi hiç bilemedim.

Kitabın fantastik kısmına gelirsem burada ise inanılmaz sıkıldım. Maalesef ki yazarın çok dolambaçlı bir anlatımı var. Okuduğunuz her şey aslında bir yalan olabilmekte ve tüm öğrendikleriniz bir çırpıda silinmekte. Bazı kitapların bu şekilde kurgusu hoşuma gider ama bu kitaptaki konuya bana göre uymadı.

Seri Sıralaması
1.      Yüz Bin Krallık (The Hundred Thousand Kingdoms)
2.      Parçalanmış Krallıklar (The Broken Kingdoms)
3.      The Kingdom of Gods

Çeviri güzel ve yazarın anlatımı akıcı ama kesinlikle karışıktı. Bir anda olaylardan kopup başka yerlere gidiyorsunuz ve bu geri dönüşler için bir ipucu yoktu. Bu da zaman zaman kitaptan kopmama neden oldu. Ayrıca bazı olayların tekrar tekrar anlatılmasından da sıkıldım. 

Kısaca beni fena halde hayal kırıklığına uğratan bir kitaptı. Serinin ikinci kitabı Parçalanmış Krallıklar elimde olmasına rağmen okumayı düşünmüyorum. Eskiden serileri yarım bırakamazdım ama artık zamanım yok ve okuyacak çok fazla kitap var. Sevemediğim bir yazarın romanına zaman ayırmaktansa hoşuma gidecek bir kitabı okumayı tercih ederim. 

Not 1: Blogumda yorumladığım tüm kitapların listesine buradan ulaşabilirsiniz.
Not 2: Bu yazıyı “kitaptutkum.blogspot.com” dışında herhangi bir blog/forum/internet sitesinde okuyorsanız, şahsımın bilgisi dışında ÇALINMIŞ DEMEKTİR!!

Herkese bol kitaplı günler!!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...