19 Ekim 2014 Pazar

Pembe ve Yusuf - Canan Tan


Kitap Adı: Pembe ve Yusuf
Yazar Adı: Canan Tan
Türü: Aile, Dram
Yayınevi: Doğan Kitap
Sayfa Sayısı: 296
Basım Tarihi: 2014
Puanım: 4/5

Arka Kapak Yazısı: Ne benim sözüm geçer bu iklimde Ne de senin Böyle gelmiş böyle gider Son söz TÖRE'nin!
Birbirlerine delicesine düşkün iki kardeşin,

Pembe ile Yusuf'un sızılı ve çarpıcı öyküsü.
Ezenler ve ezilenlerin amansız savaşımı.
Üzerinde yaşadığımız coğrafyanın değişmez kaderi...


Törenin kara gölgesi renklerin üzerine çökerken, içlerinde en gariban gördüğü "pembe"ye vermişti önceliği. Soluğu kesildi "pembe"nin, beti benzi attı. Güzelim rengini yitiriverdi. Varlığını sürdürmekle yok olmak arasındaki ince çizgide asılı kaldı. Tıpkı yaşamın içindeki gerçek PEMBE'ler gibi...

Yorumum:  Pembe ve Yusuf'un hikayesi, Yusuf'un Ademoğlu Pansiyona girmesi ile başlamaktadır. O andan itibaren geçmişe gidilen hikayede Keder, Pembe ve Yusuf'un çektikleri anlatılmaktadır.


Keder, doğulu bir ailenin üç numaralı kızıdır. Dedesinin öldüğü gün doğan Keder'in kötü yazgısı o an yazılmıştır. Çünkü, Servet Bey'in babası erkek bir torun görmeden ölmüştür ve o sıralarda doğan Keder'in de hiç bir değerinin olmamasına neden olmuştur.

On dördüne geldiğinde babası artık onu görmek istemediği için küçük gelin olmuştur Keder. Kocası hariç yeni ailesi onu çok sevse de kocasından gördüğü şiddet dayanılmazdır.

Keder'in çocukları Pembe ve Yusuf.. Onlarda törenin acımasızlığından fazlasıyla nasiplerini almış iki çocuk.

Töre adına baba ve ağabeyler hüküm verirken, bu genç bedenler ne yapacaktır?

Canan Tan, eskiden okuduğum bir yazardı. Ama daha sonradan yazdığı dramlar ve kötü sonlar nedeniyle okumaktan vazgeçmiştim. Pembe ve Yusuf ile yazarı bir daha okumaya karar verdim. Sonuç, bu hikayeyi beğendim!

Diğer Canan Tan kitaplarından çok daha farklıydı. Daha içten, daha hayatın içinden olan bir hikayeydi. Tarz yine aynı tarz, Canan Tan'ın kaleminden ama konu bilindik bir hikaye: TÖRE!

Yazarı seviyorsanız bu kitabı seversiniz, yok daha önce hiç okumadıysanız Pembe ve Yusuf ile şans verebilirsiniz.

Not 1: Blogumda yorumladığım tüm kitapların listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Not 2: Bu yazıyı “kitaptutkum.blogspot.com” dışında herhangi bir blog/forum/internet sitesinde okuyorsanız, şahsımın bilgisi dışında ÇALINMIŞ DEMEKTİR!!

2 yorum:

  1. Töre konuu,özellikle dram kitapları hiç sevmem.Daha çok,töre ile evlenip sonradan aşık olan romantik kitaplar tercih ederim.O yüzden bu kitaba hiç bulaşmayayım diyorum.Yorumun için teşekkürler. :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Bu kitapta da törenin en acımasız yönü alınmış, aşk yok maalesef :( Bir şey değil :)

      Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...